EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Archeologiczne

Arsenał Miejski                     Bilety: 
ŚR -SO        1000 - 1700
ND               1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

czasowe - 10 - 15 zł

tel. (71) 347-16-96

Ciekawostki

Do czego służyły fibule?
Zanim pojawiły się guziki, szaty spinano najpierw szpilami (czyli dużymi szpilkami wykonanymi z różnych surowców), a w epoce żelaza pojawiły się metalowe zapinki, z łaciny zwane fibulami. Były one szczególnie rozpowszechnione w okresie lateńskim (IV-I wiek p.n.e.) i rzymskim (I-IV wiek n.e.). Cechowała je ogromna różnorodność konstrukcji i form oraz technik i motywów zdobniczych. Obok popularnych zapinek z żelaza i brązu, zamożniejsi używali fibul srebrnych, a nawet złotych, których znaczną liczbę znaleziono m.in.: w tzw. grobach książęcych, odkrytych w 1886 r. na terenie Wrocławia-Zakrzowa. Najczęściej używane były zapinki o konstrukcji kabłąkowej – z nich to wywodzą się nasze poczciwe agrafki. Znane były również fibule tarczowate przypominające dzisiejsze broszki.

 

Co z tą higieną?
Dbałość o higienę ciała wśród mieszkańców naszych ziem nie jest  wyłącznie cechą ostatnich czasów.  Rzymianie, którzy słynęli z powszechnie dostępnych łaźni wprowadzili także do użycia specjalne łyżeczki do czyszczenia uszu. Co prawda posługiwały się nimi raczej wyłącznie ówczesne elity i to pod wpływem mód płynących z obszaru cywilizacji antycznej. Niestety, nie zachowała się złota łyżeczka toaletowa pochodząca z jednego z grobów „książęcych” z Wrocławia-Zakrzowa, odkrytych w 1886 r. Na wystawie możemy jednak obejrzeć wierną kopię tego przedmiotu.  


Średniowieczne liczydła
Birka to przedmiot ułatwiający liczenie. Wykonany z kawałka wydłużonego drewna z nacięciami (w przypadku birek jednorazowych) lub otworami zrobionymi na całej długości przedmiotu. Birki do wielokrotnego używania były wykonane staranniej. Posiadały otwory, do których wkładano kołeczki. W ten sposób odliczano dziesiątki i ich wielokrotności. Większość birek ma 10 otworów. Ale występują też z dwunastoma lub piętnastoma otworami.