EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Archeologiczne

Arsenał Miejski                     Bilety: 
ŚR -SO        1000 - 1700
ND               1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

czasowe - 10 - 15 zł

tel. (71) 347-16-96

Adam Werka. Wielki dni małej floty
od
2019-07-05
do
2019-08-18

 

Arsenał Miejski

otwarcie - 5 lipca, godz.17.00

 

Adam Werka urodził się 2 czerwca 1917 w Dublanach koło Lwowa. Bydgoszcz stała się jednak jego miastem rodzinnym, w którym mieszkał i chodził do szkoły aż do wybuchu II wojny światowej. W rodzinie nie było tradycji morskich i jedyny kontakt ze sprawami morskimi utrzymywał, podobnie jak znacząca część Polaków w tamtym i obecnym okresie, podczas wakacji na Wybrzeżu. Pragnął zostać marynarzem i wstąpić do szkoły morskiej, ale z powodu wady wzroku marzenia te nie mogły zostać zrealizowane. Przybrały one jednak inny kształt. Zaczął rysować oraz malować statki i okręty. Z tamtego dziecięcego okresu ocalało bardzo niewiele prac, ale już w nich można było dostrzec fascynację statkami i niesłychaną dokładność i dbałość, w przedstawianiu istotnych cech budowy jednostek przeznaczonych do różnych funkcji.
W pierwszych dniach wojny powołany do służby w Wojsku Polskim, w stopniu chorążego w pułku artylerii konnej (mógł to być 11 Dywizjon Artylerii Konnej) brał udział w walkach nad Bzurą. Później, w trakcie odwrotu i przedzierania się rozbitych jednostek do Warszawy został wzięty do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu wojny w 1945 r. wraz z żoną i synem zamieszkał najpierw w Łodzi. Tam powstały jego pierwsze prace, jeszcze nie marynistyczne (głównie malowane olejem pejzaże). Po dwu latach przeniósł się do Warszawy (w tym mieście zmarł 16 grudnia 2000 roku) i w niewielkim warszawskim mieszkaniu na Nowym Mieście powstała cała dojrzała twórczość artysty. Zaczął publikować w latach pięćdziesiątych XX wieku. Rozpoczął też wtedy pracę w redakcji graficznej wydawnictwa Wiedza Powszechna (Warszawa) i tam z czasem został stałym współpracownikiem (ilustratorem) popularnego w okresie PRL miesięcznika marynistycznego „Morze”. Prace artysty nie były wystawiane w galeriach lub muzeach, być może, dlatego że zaliczały się do tzw. grafiki użytkowej. Ponadto, w owym okresie w galeriach mniejszym uznaniem cieszyło się powojenne malarstwo realistyczne, które zdecydowanie dominowało w twórczości Adama Werki.
Malarstwo marynistyczne stawia artystom szereg wyjątkowo trudnych wyzwań. Wymaga łączenia emocji i talentu oraz doskonałego warsztatu twórczego ze sporą wiedzą o morzu, a także o statkach i okrętach. W marynistycznej twórczości Adama Werki połączenie wspomnianych elementów pozwoliło uzyskać wspaniałe efekty. Artysta wykształcił charakterystyczny dla siebie styl malowania, rozpoznawalny dla czytelników czasopism i publikacji marynistycznych. Szeroka była tematyka jego obrazów. Przedstawiał okręty wojenne nie tylko floty polskiej, ale i innych państw. Malował statki handlowe, pasażerskie, rybackie, jednostki żaglowe, ratownicze i statki służb portowych. Bez przesady można powiedzieć, że niemal każdy typ i rodzaj zbudowanych przez człowieka jednostek pływających był uwieczniany przez Adama Werkę. W swoich pracach posługiwał się technikami łączenia akwareli z rysunkiem wykonanym piórkiem lub ołówkiem, wyłącznie – piórkiem lub akwarelą, a także kredkami i pastelami, z rzadka metodą malowania farbami olejnymi. Ulubiona przez malarza i najczęściej stosowana była technika malowania gwaszem. Obrazy zachwycają dynamiką połączoną z pewną lekkością, z jaką przedstawiane jest spokojne lub wzburzone morze. Oglądając te prace odczuwa się podmuchy wiatru i bryzgi fal. W scenach batalistycznych zawarty jest cały dramatyzm sytuacji, zmuszając widza do uczestniczenia w emocjach ludzi walczących na okrętach i zmagających się nie tylko z konkretnym przeciwnikiem, ale także z morskim żywiołem. Obrazy artysty mają moc wzbudzania wyobraźni.
„Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” to pierwsza indywidualna wystawa oryginalnych prac artysty. Przedstawia udział Polskiej Marynarki Wojennej oraz statków naszej floty handlowej w morskich bataliach podczas drugiej wojny światowej. Pierwszy raz wystawę można było podziwiać w okresie 2016-2017 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Następnie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości była ona zaprezentowana w 2018 roku w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu i w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. W bieżącym roku wystawę „Wielkie dni małej floty w malarstwie Adama Werki” zaprezentowano w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego.
Jak widać wszystkie dotychczasowe malarstwa Adama Werki miały miejsce na Wybrzeżu. Wrocław jest więc pierwszym położonym w głębi lądu polskim miastem, w którym podjęto inicjatywę przedstawienia twórczości tego wybitnego polskiego malarza marynisty. 

Aktualności
Brak wydarzeń