EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Historyczne

Kazimierza Wilekiego  35          Bilety: 
WT - PT        1000 - 1700
SO - ND        1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

tel. (071) 391 69 40, 391 69 41
            (71) 347-16-96(71) 347-16-96      

Muzeum Historyczne we Wrocłąwiu
Małgorzata Chodakowska
Przebudzenie
od
2019-04-27
do
2019-10-06

Wystawa rzeźb Małgorzaty Chodakowskiej
Pałac Królewski


 


 

Małgorzata Chodakowska to polska rzeźbiarka urodzona w 1965 roku w Łodzi, na co dzień mieszkająca i tworząca w Dreźnie. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jej rzeźby wykonane w drewnie bądź brązie, szczególnie z cyklu Fontanny, od lat cieszą się szerokim uznaniem publiczności oraz krytyków sztuki. Swoje prace prezentowała m.in. w Wiedniu, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Tokio.


Zwyczajem dawnych mistrzów w poszukiwaniu inspiracji artystka odwiedziła wiele miejsc w Europie i na innych kontynentach. Miejsce urodzenia, zamieszkania, a także wspomnienia licznych podroży w połączeniu z warsztatową biegłością i niewątpliwym talentem, ukształtowały sztukę Małgorzaty Chodakowskiej. W swojej twórczości pozostała jednak wierna klasycznym kanonom rzeźbiarskim, stąd jej prace przywodzą na myśl dzieła dawnych mistrzów. O swoich rzeźbach, głównie przedstawiających kobiety sama mówi, że stara się nimi prowokować do myślenia, pokazywać kobiecą dumę, siłę i godność, ale też potrzebę opieki. Aby nadać im dodatkowe walory estetyczne często ożywia je przy pomocy wody, która jest ich integralną częścią, tworząc elementy stroju czy cechy urody.


Wystawa rzeźb Małgorzaty Chodakowskiej obejmie kilka przestrzeni Pałacu Królewskiego. Część z nich zostanie wyeksponowana w barokowym ogrodzie. Tu, w samym sercu miasta, w sąsiedztwie jedynej zachowanej we Wrocławiu barokowej fontanny – chłopca z delfinem, będą stanowić one nie tylko plenerowy pokaz sztuki współczesnej, ale również przywoływać na myśl wielowiekowe tradycje tworzenia dzieł sztuki przeznaczonych do ogrodowej ekspozycji. Dzięki tej wystawie Wrocław dołączy do grona miast, które wykorzystują swoje parki i ogrody również jako przestrzenie wystawiennicze. Dopełnieniem dla tego plenerowego pokazu będą rzeźby eksponowane w salach Pałacu Królewskiego, również te, które stały się inspiracją dla okazałych rzeź – fontann.

 

Do wystawy wydany został katalog.

Opiekun ekspozycji - Magdalena Szmida - Półbratek


Wystawa płatna – 15 PLN (bilet normalny), 10 PLN (bilet ulgowy)

 

 

   

 

Aktualności
Bezpłatne zajęcia
od
2019-09-15
do
2019-12-13
Zapraszamy na bezpłatną, atrakcyjną lekcję muzealną skierowaną do uczniów z wrocławskich szkół klas z V-VIII SP i klas I-III szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych, która odbywa się na wystawie „1000 lat Wrocławia”. Dotyczy ona przedsiębiorczości w przedwojennym Wrocławiu i jej inspirującego wpływu na rozwój naszego miasta.
Małgorzata Chodakowska
Przebudzenie
od
2019-04-27
do
2019-10-06

Wystawa rzeźb Małgorzaty Chodakowskiej
Pałac Królewski