EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Historyczne

Kazimierza Wilekiego  35          Bilety: 
WT - PT        1000 - 1700
SO - ND        1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

tel. (071) 391 69 40, 391 69 41
            (71) 347-16-96(71) 347-16-96      

Muzeum Historyczne we Wrocłąwiu
NOWY POCZET WŁADCÓW POLSKI. ŚWIERZY KONTRA MATEJKO
od
2017-08-07
do
2018-02-25

Od 8 sierpnia do 25 lutego 2018 roku w  Pałacu Królewskim czynna jest wystawa serii 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893).

 

 

          Projekt "Nowy poczet władców Polski" został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W jego ramach wybitny polski grafik i portrecista – profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył portrety polskich królów i książąt.

 

          Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie – choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych możliwości drukarskich. W okresie późniejszym wizerunki te były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w seriach znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze nowoczesnych mediów i współczesnych form graficznych może on być jednak archaiczny w swojej formie.

Dlatego ideą projektu „Nowy poczet władców Polski” było stworzenie nowatorskich, bardziej współczesnych portretów panujących, również tych nie ujętych w matejkowskiej serii królewskich wizerunków, w tym legendarnego awanturnika, śląskiego księcia Bolesława Rogatkę. Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zadaniem, które postawił przed sobą artysta, było oddanie charakteru poszczególnych postaci i ich emocji. Cyklowi Waldemara Świerzego towarzyszy części edukacyjna - autorem soczystych, mocnych tekstów o władcach towarzyszących wystawie jest historyk Marek Klata.

 

         Poczet powstał przy współpracy PKO Banku Polskiego – mecenas projektu, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro. Nowy poczet ma za zadanie przypomnienie, szczególnie młodym ludziom, komu zawdzięczają – między innymi – swoje dzisiejsze miejsce w Europie.

          „Nowy poczet władców Polski” został zaprezentowany publicznie po raz pierwszy na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 roku. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mediów oraz publiczności,  zwiedziło ją ponad 100.000 osób. W roku 2016 odbyło się otwarcie wystawy w Gdańsku, a w 2017 roku kolekcja zawita do Wrocławia.

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” w Muzeum Miejskim Wrocławia będzie czynna w dniach 8 sierpnia – 15 listopada 2017 roku. Oryginały portretów Świerzego można będzie porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Matejki. Ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu zostanie wypożyczonych kilka oryginalnych rysunków władców autorstwa Jana Matejki. Dodatkowo, w części edukacyjnej, można będzie zapoznać się z kolekcjami monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski. Zaprezentowane zostaną także eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia: medale z wizerunkami władców Polski J.F. Holzhaussera i J. Reichla, wizerunki książąt i królów Polski wg W.E. Radzikowskiego i litografie Pocztu Królów Polskich – zbiór portretów historycznych Jana Matejki, z komentarzami historycznymi wydany w Wiedniu w 1893 roku.

 

           Wystawa emocjonalnych, pełnych pasji wizerunków stworzonych przez Waldemara Świerzego i towarzyszących im barwnych opisów fizyczności władców będzie okazją do nowego, niebanalnego spojrzenia na historię naszego kraju.

 

Waldemar Świerzy (1931 – 2013) - jeden z najbardziej rozpoznawanych grafików w Polsce i na świecie. Współtwórca słynnej Polskiej Szkoły Plakatu. Najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety sławnych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”. Profesor w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie.

 

Wystawa czynna od wtorku do soboty 10.00 – 17.00 oraz w niedziele od 10.00 do 18.00
WSTEP PŁATNY:
bilet normalny - 20 złotych, bilet ulgowy - 15 złotych

lekcje muzealne na wystawie "Nowy poczet władców Polski" - prosimy kliknąć

Muzeum Miejskie Wrocławia
Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
50-077 Wrocław
Tel. 71 391 69 40
muzeum@mmw.pl
www.mmw.pl
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


a

Aktualności
Bezpłatne zajęcia
od
2018-02-13
do
2018-12-07

Zapraszamy na bezpłatną, atrakcyjną lekcję muzealną skierowaną do uczniów klas VI-VIII SP i II-III gimnazjalnych, która odbywa się na wystawie „1000 lat Wrocławia”. Dotyczy ona przedsiębiorczości w przedwojennym Wrocławiu i jej inspirującego wpływu na rozwój naszego miasta.