EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Historyczne

Kazimierza Wilekiego  35          Bilety: 
WT - PT        1000 - 1700
SO - ND        1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

tel. (071) 391 69 40, 391 69 41
            (71) 347-16-96(71) 347-16-96      

Muzeum Historyczne we Wrocłąwiu
Wystawy stałe

1000 lat Wrocławia

Jedna z najnowocześniejszych ekspozycji muzealnych w Polsce, na której historyczne dziedzictwo Wrocławia spotyka się z najnowszą technologią wystawienniczą.  W ramach ekspozycji zgromadzono ponad 3000 obiektów ilustrujących dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. Znalazły się tu rzeczy wyjątkowe i cenne, duża część z nich nie była nigdy wcześniej prezentowana we Wrocławiu. Wystawa jest efektem długoletnich starań pracowników Muzeum Miejskiego Wrocławia. Przy komponowaniu ekspozycji pomogły także polskie i europejskie instytucje kultury oraz darczyńcy prywatni z całego świata. Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Do najciekawszych pokazywanych tu obiektów należą: najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 roku, słynny skarb z Bremy, elementy miejskiej architektury, archiwalne fotografie, nóż gilotyny więziennej, która działała w mieście w 1945 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, kostiumy teatralne i wiele innych unikatowych przedmiotów. Atrakcyjność i jakość ekspozycji podnosi jej interaktywność: środki audiowizualne, oprawa muzyczna oraz odpowiednia aranżacja wnętrz. Zaprezentowana tu synteza dziejów środkowoeuropejskiej metropolii to doskonały wstęp do poznania historii całego Dolnego Śląska oraz do zwiedzania samego Wrocławia. Wystawa obejmuje 25 sal ekspozycyjnych. W kasie Pałacu Królewskiego dostępne są audioguidy oprowadzające po wystawie w języku polskim, niemieckim lub angielskim. Do wystawy wydany został katalog w języku polskim, angielskim i niemieckim.

 

Fotogalerie - kliknij w miniaturkę
 

    

     Komnaty Królewskie
Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć starannie odrestaurowanych pokoi. Pierwszy z nich to rokokowy pokój Fryderyka II Wielkiego. Wystrój jego salonu wskazuje na upodobanie monarchy dla kultury i sztuki francuskiej.  Pokój zdobią obrazy, wśród nich portret Fryderyka II oraz portrety sławnych dowódców wojsk fryderycjańskich. Następcą Fryderyka II był jego bratanek Fryderyk Wilhelm II. Jego salon zielony urządzony został w kameralnym, barokowym stylu.  Obecnie głównym akcentem dekoracyjnym tego pomieszczenia są dwa międzyokienne lustra powstałe w 1 poł. XIX wieku.  Wizerunek władcy widnieje na portrecie zawieszonym nad marmurowym kominkiem. Kolejnym apartamentem tego monarchy jest salon czerwony.  W trakcie ostatniej restauracji odsłonięto cztery nisze z ornamentyką muszlowo - wstęgową. Zwiedzając ten apartament podziwiać można m.in. komplet biedermeierowskich mebli oraz cylindryczny piec fajansowy.  W żółtym pokoju mieszkalnym Fryderyka Wilhelma III rozstrzygała się w 1813 roku historia Niemiec. W trakcie wojny przeciw Napoleonowi, król z powodów bezpieczeństwa mieszkał w Pałacu. W tym pokoju napisał słynną odezwę „Do mojego ludu”, prawdopodobnie gościł tu też cara Aleksandra I. Władcę widać na reprezentacyjnym portrecie zawieszonym obok kominka. Zaakcentowana została tu również ikonografia patriotycznych wydarzeń z okresu wojen napoleońskich. Do tego pomieszczenia przylega niewielka, utrzymana w tej samej kolorystyce, sypialnia monarchy. Audiencyjny pokój niebieski Fryderyka Wilhelma III to równie ważne dla historii Prus i Wrocławia pomieszczenie. Tu podczas wojny wyzwoleńczej król przyjmował wszystkich dostojników i najważniejszych dowódców  wojskowych. Obecnie w komnacie znajdują się przedmioty oraz obrazy związana z podległą władcy armią, ze szczególnym zaakcentowaniem sławnego Śląskiego Pułku Kirasjerów nr.1.

 

Fotogalerie - kliknij w miniaturkę


    

 


Pokój Beyersdorfów
Pokój Beyersdorfów to drugie tak dobrze, po sali w kamienicy „Pod Złotym Słońcem”, zachowane świeckie wnętrze mieszkalne z okresu baroku we Wrocławiu. Pochodzi z kamienicy wrocławskiego kupca Adriana Bögela, znajdującej się przy Placu Solnym. Jego wystrój wykonany został ok. 1730 roku. Obecna nazwa pokoju pochodzi od nazwiska ofiarodawczyni Adelheidy Beyersdorf, która przekazała wystrój wnętrza do Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu. Od 1939 roku znajdowało się ono w Muzeum Zamkowym w Pałacu Królewskim. Na zachowaną do dziś dekorację tego pomieszczenia składa się m.in. owalny obraz „Alegoria Sprawiedliwości i Pokoju” umieszczony w partii sufitu oraz obrazy alegoryczne związane z historią morskiego handlu hanzeatyckiego miasta Hamburga, skąd pochodził właściciel kamienicy. Dopełnieniem tych malowideł jest zachwycająca, a jednocześnie największa na Śląsku, kolekcja ceramicznych kafli w typie delft o charakterystycznej niebieskiej kolorystyce.  

 

Fotogalerie - kliknij w miniaturkę