EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Militariów

Cieszyńskiego 9                   

 

ŚR - SB      1000 - 1700
ND            1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny 

tel. (71) 347-16-96

Ciekawostki

Twierdza Wrocław w Arsenale

Dzięki obecności 27.05.2012 w Arsenale Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii Twierdzy Wrocław zwiedzający mieli okazję nie tylko zobaczyć wyposażenie i uzbrojenie współczesne i historyczne żołnierza polskiego, ale również sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zorganizowany na dziedzińcu Arsenału obóz wojskowy budził szczególne zainteresowanie jako miejsce nie tylko odpoczynku żołnierzy, ale również ufortyfikowany punkt oporu.

Galeria zdjęć - prosimy kliknąć w link

Zapraszamy też na stronę Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych i Historii Twierdza Wrocław

 

Szabla marszałka Edwarda Śmigłego Rydza
W Muzeum Militariów znajduje się wyjątkowa pamiątka patriotyczna - oficerska szabla (wzór z 1921), należąca do marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza. Na jej głowni widnieje grawerowany i złocony inicjał EŚR (Edward Śmigły-Rydz) i skrzyżowane buławy marszałkowskie. Tą samą techniką wykonana została pozłacana postać Matki Boskiej Częstochowskiej i srebrzony orzeł w kształcie godła państwowego z 1927 roku. Na jelcu wygrawerowano napis NARÓD WODZOWI 1939. Pochwa szabli mosiężna z srebrną szyjką. Szabla znajduje się w Muzeum od 1972 roku

 

Czym jest „Ur”?
W 1935 roku wprowadzony do uzbrojenia Wojska Polskiego karabin przeciwpancerny „Ur”, skonstruowany przez inż. Józefa Maroszka. Okazała się on wyjątkowo skuteczną bronią. Pocisk z odległości 300 m przebijał płytę pancerną grubości 15 mm, ustawioną pod kątem 300. Co wpłynęło na wysoka skuteczność tego karabinu?  Prostota konstrukcji, która pozwalała na zachowanie dużej niezawodności działania mechanizmów. I właśnie niezawodność oraz skuteczność stawiały tę broń w rzędzie najlepszych w swojej klasie. 

 

Do kogo należały rękawice? 
Renesansowe rękawice zbroi powstały około 1550 - 1560 roku. Już na pierwszy rzut oka widać, że były wyjątkowym dodatkiem paradnego stroju rycerza. Poziomy, zagłębiony pas mankietu zdobi ornament roślinny na punktowej, czarnej powierzchni, wzbogacony ozdobnymi nitami, trzymającymi wewnętrzny skórzany pas. W środkowym pionowym szerokim pasie uwagę przyciąga dekoracja w postaci panopliów oraz dwa okrągłe medaliony, przedstawiające popiersia mężczyzn. Poniżej trawione, niewyraźne postacie ludzkie wśród roślinności. Właśnie zdobienia rękawic naprowadzają nas na trop ich właściciela sprzed niemal 450 lat.  Rękawice mogły należeć do zbroi wykonywanych dla Juliusza II (1528-1589), księcia Braunschweig-Lüneburg-Wolfenbüttel lub jego ojca księcia Henryka młodszego (1489-1568).