EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Ślężna 37/39                                  Bilety:
PN - ND 900 - 1800                         od 10zł
(list.- marzec do 16.00)                        do 15zł

tel. (71) 791 - 59 - 04(71) 791 - 59 - 04 lub 791 - 59 - 03

O Muzeum

Stary Cmentarz Żydowski od 1991 roku udostępniany jest zwiedzającym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej.  To jedyna na terenie Wrocławia zachowana nekropolia z przełomu XIX i XX wieku. To również oryginalny i niepowtarzalny zespół rzeźby nagrobnej i małej architektury, harmonijnie współistniejącej z właściwie utrzymaną i starannie pielęgnowaną zielenią.  Wygląd nagrobków i grobowców uległ z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych, gęsto stawianych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Bogata jest także zastosowana symbolika, zarówno świecka, jak i religijna.

 Pierwszy pochówek na cmentarzu odbył się w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. W tym czasie nekropolia była trzykrotnie powiększana.  W 1975 roku została wpisana do rejestrów zabytków miasta, a od 1988 roku funkcjonuje w randze muzeum. Obecnie powierzchnia cmentarza to prawie 5 ha, na których znajduje się ok. 12 tys. nagrobków.

 Stary Cmentarz Żydowski jest jednym z nielicznych zachowanych obecnie zabytków związanych z dziejami Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, która z racji swojej pozycji i bogactwa miała ogromny wpływ na gospodarczo – kulturalny rozwój Wrocławia.  Uporządkowany wygląd cmentarza oraz rozmach niektórych nagrobków są m.in. rezultatem haskali –zapoczątkowanego w Niemczech ruchu oświeceniowego domagającego się reform w duchu asymilacji. Na cmentarzu spoczywa wiele wybitnych postaci ówczesnego życia politycznego, naukowego i kulturalnego.

 

Godziny otwarcia:

czynne codziennie

listopad - marzec od 9.00 do 16.00

kwiecień - październik od 9.00 do 18.00

 

Ceny biletów:

normalny - 15 zł

ulgowy - 10 zł

rodzinny - 30 zł

lekcja muzealna - 5 zł

w czwartki - wstęp wolny

Oprowadzanie po Starym Cmentarzu Żydowskim

Od 7 kwietnia do 27 października 2019 roku    zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem Starego Cmentarza Żydowskiego.

 

Oprowadzanie w każdą niedzielę

(z wyjątkiem 21 kwietnia, 9 czerwca i 15 września)

o godz. 12.00 w cenie biletu wstępu.

 

 

Oprowadzanie jest w języku polskim.

 

Oprowadzanie kierowane jest wyłącznie do osób indywidualnych. Grupy zorganizowane prosimy o zamawianie usługi przewodnickiej w innym terminie.