EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Sztuki Cmentarnej

Ślężna 37/39                                  Bilety:
PN - ND 900 - 1800                         od 10zł
(list.- marzec do 16.00)                        do 15zł

tel. (71) 791 - 59 - 04(71) 791 - 59 - 04 lub 791 - 59 - 03

Wrocławscy Żydzi 1850 - 1944

   Album „Wrocławscy Żydzi 1850-1944. Zapomniany rozdział historii” to „Najważniejsze wydawnictwo o historii i życiu tych, którzy współtworzyli kulturę, gospodarkę i politykę dawnego Breslau” ( link - Wrocławscy Żydzi ).

   Album prezentuje dzieje wrocławskiej społeczności żydowskiej od 1850 roku do jej unicestwienia w 1944 roku. W 1994 roku z okazji 50. rocznicy ostatnich deportacji wrocławskich Żydów, pokazano w Muzeum Miejskim Wrocławia obrazy z życia dawnej gminy żydowskiej, a także wydano wówczas obszerne opracowanie książkowe w polskiej i niemieckiej wersji językowej. Z powodu dużej popularności wydanie wznowiono w 1997 roku. Książka stała się popularna na całym świecie i przez ostatnie lata do Muzeum przychodziły nowe materiały - zdjęcia i wspomnienia mieszkających tu niegdyś Żydów. Dlatego 2010 roku dr Maciej Łagiewski, wznowił oraz poszerzył album o nieznane wcześniej fakty i materiały ilustracyjne. W powstawaniu albumu uczestniczyły instytucje oraz osoby prywatne m.in. z Polski, Niemiec, wielkiej Bretanii, Izraela i Stanów Zjednoczonych.

   Wrocław na przełomie wieków XIX i XX był miastem szczególnym dla rozwoju liberalnych prądów zapoczątkowanych przez Haskalę, a co za tym idzie prężnym ośrodkiem nauki i kultury judaistycznej. Autor albumu w swojej książce zwraca uwagę na te postacie, które dzięki pracy naukowej, zaangażowaniu politycznemu oraz doskonale działającym przedsiębiorstwom miały ogromy wpływ na wygląd miasta i jego sławę. Książka pokazuje jak wiele Wrocław zawdzięczał społeczności żydowskiej. Album jest zwieńczeniem kilkudziesięciu lat studiów i poszukiwań dotyczących ludności żydowskiej niegdyś żyjącej na ziemiach Dolnego Śląska. Historie, fakty oraz ludzie opisani w tej publikacji często są wymieniani tylko na jej stronach i nigdzie indziej, w żadnym innym historycznym podręczniku. Szczególnie istotne, co stanowi także o wyjątkowości albumu jest bardzo bogaty materiał ilustracyjny, na który składa się niemal 500 ilustracji, w większości niepublikowanych w żadnym innym wydawnictwie. Wiele z tych zdjęć nadeszło do autora z odległych rejonów świat, gdzie żyją lub żyli mieszkańcy dawnego Wrocławia.

 

Album dostępny jest w księgarni internetowej na stronie Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz w księgarni w Pałacu Królewskim i Starym Ratuszu.

 

Fotogaleria - kliknij w miniaturkę