EN | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

pl. Wolności 7a                       Bilety: 
ŚR - SO       10 - 17
ND              10 - 18

wystawy stałe - wstęp wolny

 

tel. 79 38 04 412

Henryk Tomaszewski i jego zespół na fotografiach Stefana Arczyńskiego
od
2017-03-29
do
2017-06-30

Przez lata Stefan Arczyński dokumentował twórczość teatralną Henryka Tomaszewskiego, a także portretował wybitnego mima w sytuacjach prywatnych oraz podczas licznych sesji.


               Stefan Arczyński, swoim wspaniałym dorobkiem artystycznym, w pełni zasłużył na miano nestora polskiej fotografii.  Jego twórcza kariera rozpoczęła się ponad 80 lat temu w Niemczech, gdzie w 1916 roku urodził się w polskiej rodzinie osiadłej w Essen. Z fotografią po raz pierwszy zetknął się w latach 30. XX wieku - w okresie, kiedy niemiecka szkoła fotografii osiągnęła najwyższy światowy poziom. W 1950 roku otworzył atelier fotograficzne w Wrocławiu. Przez wiele lat uwieczniał na fotografiach odbudowę zniszczonego miasta i na nowo odkrywanej śląskiej ziemi oraz ważne wydarzenia z życia jej mieszkańców. Pasją Stefana Arczyńskiego były również podróże, zwiedził niemal wszystkie kontynenty, niektóre miejsca odwiedzając wielokrotnie. Z każdej wyprawy przywoził setki fotografii, na których utrwalił wygląd miast, przyrodę i codzienne życie ludzi.
           Ważną chwilą w życiu zawodowym i prywatnym Stefana Arczyńskiego był dzień, w którym do jego studia fotograficznego przy ulicy Łokietka wszedł Henryk Tomaszewski, wówczas jeszcze tancerz Opery Wrocławskiej, pytając „Czy pan robi zdjęcia w ruchu?” Stefan Arczyński wspominał po latach, iż był przekonany, że właśnie przysłano kogoś z przedsiębiorstwa „Ruch” z nowym zleceniem. Wtedy przyszły twórca Teatru Pantomimy wykonał w niewielki atelier efektowny piruet, aby zaprezentować o jaki ruch dokładnie chodzi. Tak narodziła się długa artystyczna współpraca, ale przede wszystkim wieloletnia przyjaźń, którą umacniały wspólnie spędzane święta i górskie wędrówki w ukochanych przez obu artystów Karkonoszach. Przez lata Stefan Arczyński skrupulatnie dokumentował twórczość teatralną Henryka Tomaszewskiego, a także portretował wybitnego mima w sytuacjach prywatnych oraz podczas licznych sesji. Ze swoim aparatem towarzyszył Henrykowi Tomaszewskiemu aż do jego śmierci w 2001 roku. 

Na ekspozycji pokazano ponad 100 zdjęć z lat 50. i 60. XX wieku, wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia

Kurator wystawy - Małgorzata Bruder
Do wystawy wydany został katalog

CZYNNA DO 30 CZERWCA 2017

Wystawa płatna
bilet normalny - 15 złotych
bilet ulgowy - 10 złotych

       

                      

                      H.Tomaszewski i S. Arczyński w 1956 roku

                      


               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Aktualności
SenTyMenty
od
2019-10-23
do
2019-11-23
Praca dyplomowa studentki z Mediacji Sztuki. Tytuł „SenTyMenty” zawiera w sobie grę słów „sen” oraz „ty”, odnosząc się do marzenia sennego. Na wystawie znajdziemy abstrakcyjne przedstawienie snu, poprzez lalki i scenografię. Obiekty pochodzą z działania performatywnego, którego zapis video jest częścią ekspozycji.